Cumhurbaşkanlığı seçimi TRT propaganda konuşması yüz mimik analizi (03.08.2014)

For English version click here.

Bu çalışmada 03.08.2014 tarihli TRT de yayimlanan Cumhurbaskanlığı seçim konuşmalarının yüz analizi yapılmıştır. Analiz için FaceReader yazılımı kullanılmış olup video linkleri ve yazılımın sayfası paylaşılmıştır. İstenildiği takdirde testler tekrarlanarak sonuçların doğruluğu kontrol edilebilir. Buradaki tüm sonuçlar tamamen bilimsellik kriterlerine bağlı kalarak oluşturulmuş olup herhangi bir kişisel veya siyasi görüşü yansıtmamaktadır. Amaç objektif kriterler altında Cumhurbaşkanı adaylarının propaganda konuşmalarında yansıttıkları yüz mimiklerinin analizini yapmaktır. Sayfa içi sıralama adayların soy isimlerine göre alfabetik olarak yapılmıştır.

Sistem nasıl çalışıyor?

FaceReader otomatik yüz analizi için geliştirilmiş ilk ürün olarak yüz ifadelerinin objektif olarak değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır [1], [2], [3], [4]. Kişinin görüntüsü makina öğrenimi temelli bir yapı altında analiz edilerek yüzdeki önemli noktaların bulunması ile yüze ait 3 boyutlu bir model oluşturmasını temel almaktadır. Aşağıdaki video sistemin çalışmasını göstermektedir. Daha fazla bilgi için Noldus sitesi ziyaret edilebilir.

 

Üç adayın yüz analizinden bir kare:

candidates

 

Aşağıda analizi yapılan 10-15 dakikalık videolardan 30 saniyelik örnekler bulunmaktadır.

Selahattin Demirtaş

İlgili video dan bir kesit ve analizi:

Demirtas3

Recep Tayyip Erdoğan

İlgili video dan bir kesit ve analizi:

Erdogan3

Ekmeleddin İhsanoğlu

İlgili video dan bir kesit ve analizi:

Ihsanoglu3

Grafikler ne söylüyor?

Sol kolondaki grafikte her adaya ait 10-15 dakikalık konuşmadan elde edilen ortalama yüz ifadesi görülmektedir. Sağ kolondaki grafikte ise aynı zaman kesiti için adayların nötr oldukları zamanlar çıkarıldığında (soldaki gri bölge) elde edilen ortalama yüz ifadeleri gösterilmektedir.

SONUÇLAR

Öncelikle şu noktayı vurgulamakta fayda var. Buradaki analiz adayların yüz mimiklerinden nasıl göründüklerine yönelik bir çalışmanın ürünüdür. Adayların konuşma sırasında nasıl hissettiğine yönelik bir iddiada bulunulmamaktadır. Tüm çalışma bilimsel kriterler gözetilerek yapılmıştır ve kişisel hiçbir görüşü yansıtmamaktadır.

Sonuçlar incelendiğinde dikkat çeken birkaç önemli gözlemi paylaşmak gerekirse:

* Soldaki grafiğe bakılınca genel olarak adayların mimiklerini çok fazla kullanmadığı ve konuşmanın genelinde nötr bir yüz ifadesine sahip olduğu söylenebilir. Karşılaştırmak açısından, İhsanoglu %32 ile en çok mimik kullanan aday olarak göze çarpmaktadır. Takiben %15 ile Erdoğan ikinci sırada yer alırken, Demirtaş %6 ile en az mimik kullanmaktadır.

* Sağ kolondaki grafiğe göre, adayların nötr ifadeleri çıkartıldığında elde edilen sonuçlar ise şu şekilde: Demirtaş’ın en yoğun ifadesinin %50 ile mutluluk ve onu takiben %34 ile korku olduğu gözlemleniyor. Erdoğan’ın  en yoğun ifadesi %82 ile kızgınlık ve onu takiben %12  ile korku olduğu görülüyor. Son olarak İhsanoğlu’nun analizinde %74 kızgınlık en yoğun ifade olarak gözükürken %20 ile memnuniyetsizlik takip ediyor.

Bu tip bir analiz, adayların aynı ortamda bulunduğu bir tartışma programında daha bilgi verici olabilirdi, fakat günümüz koşullarında yapılabilecek en eşit karşılaştırmayı TRT nin yasal olarak vermekle yükümlü olduğu propaganda konuşmalarından edinmek mümkün oldu. İlerde böyle bir çalışmayı canlı yayın sırasında tüm adayların bulunduğu bir ortamda gerçekleştirmek dileğiyle. İletişim için:

 

[1] Kuilenburg, H. van, Wiering, M. and Uyl, M.J. den (2005). A Model Based Method for Automatic Facial Expression Recognition. In Proceedings of the 16th European Conference on Machine Learning (ECML-2005), October 3-7, Porto, Portugal.
[2] Marten J. den Uyl, Hans van Kuilenburg, (2005). The FaceReader: Online facial expression recognition. Proceedings of Measuring Behaviour 2005, 5th International Conference on Methods and Techniques in Behavioural Research, 589-590.
[3] H. Emrah Tasli, Amogh Gudi, and Marten den Uyl, “Remote PPG based vital sign measurement using adaptive facial regions,” in International Conference on Image Processing, 2014.
[4] H. Emrah Tasli, Paul Ivan; “Turkish Presidential Elections TRT Publicity Speech Facial Expression Analysis”; arXiv:1408.3573

 

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s